answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergio [31]
1 year ago
6

Suppose Primo Pizza's profit on a given day is always the same as the profit of Pizza Supreme's profit 3 days later. Write a fun

ction formula for p using the function s . p ( x ) = Incorrect Write a function formula for s using the function p . s ( x ) = Incorrect
Mathematics
1 answer:
Andru [333]1 year ago
6 0

Complete Question

Each summer Primo Pizza and Pizza Supreme compete to see who has the larger summer profit.

Let p(x) represent Primo Pizza's profit (in dollars) x days after June 1. Let s(x) represent Pizza Supreme's profit (in dollars) x days after June 1.

Suppose Primo Pizza's profit each day is 1.9 times as large as the profit of Pizza Supreme.

Write a function formula for p using the function s

Answer:

The function formula for p using the function s is p(x) = 1.9s(x)

Step-by-step explanation:

Given

p(x) = Primo Pizza's profit (in dollars) x days after June 1.

s(x) = Pizza Supreme's profit (in dollars) x days after June 1.

It is given that Primo Pizza's profit each day is 1.9 times as large as the profit of Pizza Supreme.

This implies that

p(x) = 1.9*s(x)

So, p(x) = 1.9s(x)

Hence, the function formula for p using the function s is p(x) = 1.9s(x)

You might be interested in
Enrique earns 10 points for each question that he answers correctly on a geography test.
saul85 [17]
<h3>✽ - - - - - - - - - - - - - - - ~<u>Hello There</u>!~ - - - - - - - - - - - - - - - ✽</h3>

➷ The equation would be y = 10x

<h3><u>✽</u></h3>

➶ Hope This Helps You

➶ Good Luck

➶ Have A Great Day ^-^

↬ ʜᴀɴɴᴀʜ ♡

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Seth is trying to find the unit price for a package of blank compact discs on sale at 10 for $5.49. Find his mistake and correct
uysha [10]
If you do not mind me asking, what did Seth write? Us helpers cannot answer it if we do not have the full question. I apologize if this seems rude.
6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Stacie is a resident at your medical facility where you work. You are asked to chart the amount of solid food that she consumes.
enot [183]
4.75 ounces of solid food
7 0
1 year ago
In order to produce 100 oatmeal cookies, Goodie Cookie Co. incurs an average total cost of $0.25 per cookie. The company’s margi
amm1812

Answer:

Option D : $20

Step-by-step explanation:

The average total cost to produce 100 oatmeal cookie = $0.25 per cookie.

So, total cost for 100 cookies will be = 0.25\times100=25 dollars

The company’s marginal cost is constant at $0.10 for all oatmeal cookies produced.

When 50 cookies are produced, the marginal cost will be = 0.10\times50=5dollars

The total cost to produce 50 oatmeal cookies = 25-5=20 dollars

Hence, option D is correct.

8 0
2 years ago
To evaluate the effect of a treatment, a sample of n=8 is obtained from a population with a mean of μ=40 , and the treatment is
Westkost [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

a)

Test statistic:

t=\frac{35-40}{\sqrt{\frac{32}{8} } }

t=-2.5

df=8-1=7

critical, t ,values=+/-2.365

here test statistic lie in rejection region,that why null hypothesis fails  

so Yes, its significant.

b)

Test statistic:

t=\frac{35-40}{\sqrt{\frac{72}{8} } }

t=-1.67

df=8-1=7

critical, t ,values=+/-2.365

c)

sample variability increases, therefore likelihood of rejecting the null hypothesis decreases.

5 0
1 year ago
Other questions:
  • Four speed skaters, Marco, Naim, Oliver, and Pedro, compete in a relay race where they all agree that Naim will be the last
    14·2 answers
  • In a GP if T3 = 18 and T6 = 486 Find:- T10
    13·2 answers
  • Decide, without calculation, if each of the integrals below are positive, negative, or zero. Let D be the region inside the unit
    10·1 answer
  • Kurt is flying his airplane over a campground. He spots a small fire below at an angle of depression of 32 degrees. If the horiz
    10·1 answer
  • There are 210210210 students in a twelfth grade high school class. 909090 of these students have at least one sister and 1051051
    10·1 answer
  • Tiffany is monitoring the decay of two radioactive compounds in test tubes at her lab. Compound A is continuously decaying at a
    9·1 answer
  • I have k quarters, five less quarters than nickels and one more than twice as many dimes as quarters. Find the value of the coin
    5·2 answers
  • Salt and sugar give two distinctly different taste, one salty and the other sweet. In a mixture of salt and sugar, it is possibl
    15·1 answer
  • the cost of a 12-ounce bag of cashews is $5.86 what is the cost per ounce of the cashews to the nearest penny
    12·2 answers
  • At LaGuardia Airport for a certain nightly flight, the probability that it will rain is 0.08 and the probability that the flight
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!