Answer: 31155.5
Explanation:
The following can be deduced from the question:
Money won = $1,000,000
Installments made yearly = $50,000
Interest rate = 5%
The yearly deposits made by Svetalana will be: = 500000-x
The future Value of the yearly deposits made by Svetalana will be:
= (50000-x) × (1/(1.05) + (1/(1.05)^2 .....(1/(1+0.05)^20))
= (500000-x) × 33.066
We should recall that the interest from the question is equated to x. This will be:
33.066 × (50000-x) × 0.05 =x
1.6533(50000 - x) = x
82665 - 1.6533x = x
2.6533x = 82665
x = 82665/2.6533
x = 31155.5
Answer:
Managers for an organic grocery chain were deciding whether to open a new store in a neighborhood currently unserved by any competitors. One manager felt that the lack of competitive presence was an opportunity to capture the newest customers. Another manager viewed the lack of a competitor in the area as an indicator that the local community may not be interested in organic products. This difference in perspective illustrates the concept of Management.
Explanation:
The art of getting things done through others in an orderly and effective manner is referred to as management. It is the process of getting things done through others with the help of some basic activities like planning, organizing,directing, coordinating and controlling.
Managers were proposing different ideas on how to achieve a goal, which is to decide whether to open a new store in a neighborhood currently unserved by any competitors, thus, the difference in their perspective illustrates the concept of Management.
<em>Answer:</em>
1-Likelihood
2- Outcome
<em>Explanation:</em>
<u>1-Likelihood
:</u> It is a mechanism for measuring the level of risk in the matrix model. A risk assessment is effective for risk prevention and guidance for decision making.
<u>2- Outcome:</u> It is a tool that assists in decision making based on measurement of results. Through the results it is possible to measure the strengths and weaknesses of a given period and outline strategies to correct the failures.
Answer:
Multibranding strategy
Explanation:
Multibranding strategy can be defined as a type of strategy in which a company gives its product a different brand name. It involves a producer selling different brands under the same product segment.
In Multibranding strategy there is no space for other competitors in the market. This strategy also strengthens the influence of these various products in the market.
A Multibranding strategy can lead to a great loss if it is not properly handled by the management of the organisation.
Answer:
$1.49 per share
Explanation:
The calculation of diluted earnings per share is given below:-
Diluted shares outstanding= $200,000 + 12,000 × ($36 - $30) ÷ 36
= $200,000 + 12,000 × 6 ÷ 36
= $200,000 + 2,000
= $202,000
Diluted earnings per share = Net income ÷ Diluted shares outstanding
= $300,000 ÷ $202,000
= $1.49 per share
Therefore for computing the diluted earnings per share we simply divide the net income by diluted shares outstanding.