Answer:
c. 12.56%
Explanation:
Debt-to-value=D/(D+E) =0.4=> D=0.4D + 0.4E => 0.6D = 0.4E => D/E=4/6=2/3
According to M&M proposition II with taxes,
re=r0+(D/E)(r0-rd)(1-Tax rate)
. Where re= levered cost of equity(or cost of equity when the firm is levered)=.1492, r0 = unlevered cost of equity,Tax rate=34%=.34, rd=pretax cost of debt=7.2%=0.072,D/E=2/3
re = r0+(2/3) * (r0 - 0.072)*(1-.34)
=> 0.1492=r0(1+(2/3)*(1-.34)) -(2/3)*(.072)*(1-.34)
=> 0.1492 = r0(1+0.44) -0.03168
=> 0.1492 = 1.44*r0 -0.03168
r0 = (.1492+0.03168)/1.44
r0 =0.1256
r0 =12.56%
Thus, r0=unlevered cost of equity=12.56%
Answer:
Defining current and deferred tax first;
Current Tax - Current tax is the amount of Income Tax determined to be payable in respect of taxable income for a period.
Deferred Tax - Deferred tax is the tax effect of the timing difference. The difference between the tax expenses (which is calculated on an accrual basis) and current tax liability to be paid for a particular period as per Federal Income Tax Law is called deferred tax (asset/liability). That is why Tax Expenses + Current Tax + Deferred Tax
on the basis of the above explanations the question has been solved below:-
Particulars Amount
Current Year Income as per financial accounting $ 48,000
Current Year Taxable Income as Income Tax Laws $ 38,000
Current Year Tax Payable on Income Taxable under Federal Income Tax Laws $ 5,600
Current Year Tax Payable on Income as per financial accounting $ 7,600
Deferred Tax Asset to be recorded in Books of Accounts $ 2,000
Tax Rate to be used to record Deferred Tax Asset in Books = 20%
Answer:
The adjusted bank and book balance is shown below:-
Explanation:
The computation of the adjusted bank and book balance is given below:-
Bank statement balance Book balance
Opening balance $26,960 $26,620
Add: Transit Deposit $3,000 Earned Interest $150
Less: Outstanding check 4000 Error on check $810
($4,900 - $4,090)
Adjusted Balance $25,960 $25,960
In United Kingdom, we assume that there are 22.36 million home and approximately £2,938 million money in total do UK households pay for their electricity per year, we use 365 days in a year. The answer in this question is £2,938 million is the money in total do UK households pay for their electricity per year.
Answer:
It is a Bullet Loan
Explanation:
A bullet loan is a type of loan in which the principal that is borrowed and sometimes with the interest are paid back at the end of the loan period by the borrower.
Essentially, the flexibility in the terms mean that a borrower is going to be saving a large payment until the end of the repayment period and with this borrowers can get access to loans they wouldn't have been able to afford if such flexibility doesn't exist.
However, this type of loan can be extremely risk for the borrower especially if things didn't go as planned.