Answer:
PV= $23,370.85
Explanation:
Giving the following information:
Cash flow (1-3)= $5,000
Cash flow (4-5)= $6,500
Discount rate= 6%
To calculate the present value, first, we need to calculate the final value:
FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i
A= annual cash flow
Year 1-3:
FV= {5,000*[(1.06^3) - 1] / 0.06
FV= 15,918
Year 4-5:
FV= {6,500*[(1.06^2) - 1]} / 0.06
FV= 13,390
Now, the present value:
PV= FV/(1+i)^n
PV= 15,918/(1.06^3)= 13,365.06
PV= 13,390/(1.06^5)= 10,005.79
PV= $23,370.85
Answer:
The question is missing the options, which can be found in the attached.
The number of bonds necessary to raise the funds is 46,009
Explanation:
First of all, I calculated the price at which would be issued using the pv formula in excel, which =pv(rate,nper,pmt,fv)
rate is the yield to maturity divided by 2 because it is semi-annual payment
nper is 30 years multiplied by 2
pmt is the semi-annual coupon payment
fv is the $2000 payable on maturity
Find attached.
Answer:
point of difference
Explanation:
From the question we were told that , "An important point of difference for Medtronic's Micra pacemaker is its unmatched small size, about the size of a vitamin capsule, that gives room for implantation directly into the heart without invasive surgery or the need for electrical leads.
This point of difference that Medtronic's Micra pacemaker has that ,make his vitamins available for implantation directly to the heart without surgery, is as a result of point of difference in a company gives a differentiation between him/her and his/her others organization or business offering the same services.
Answer:
B. $.78
Explanation:
Shares are units of ownership of a company that is sold to investors in order to get funds needed to run operations and other business needs.
The investors receive a payment on their shares form the profit made by the business. This is called dividend.
In the given instance Triad common stock is selling for $27.80 a share with dividend yield of 2.8 percent.
To get the dividend amount multiply share price by the dividend percentage.
Dividend = 0.028 * 27.80 ~ $0.78
Answer:
The correct answer is letter "B": The customer is likely to reject delivery of the asset.
Explanation:
In the corporate world, contract performance obligations are those established by two parties one to manufacture or render and deliver goods or services and the other to receive them. That contract can be signed in front of sales, resales, granting rights or constructing or developing an asset.
<em>Facts such as the right to payment for the goods, the client's risk of ownership of the title and the goods themselves can determine if the performance obligations are met or not but the possibility that represents the customer could reject the delivery of the product will not.</em>