Answer:
A. = (15% X $2M) + (21% X $2M) = $720,000. Since there is no mechanism for mitigating double taxation, the branch profit will be taxed on the to tax rate of 15% and 21% which is $300,000 and $420,000.
B. The total tax for $2m branch profit if US corporations can remove foreign based profit from US taxation will be just the 15% x $2m = $300,000.
C.If they are allowed to take deductions for foreign income taxes, the total tax on the $2m branch profit will be (21% -15%) x $2m = $120,000.
Explanation:
D.1. If credit are allowed for foreign income tax paid, total tax will be ($2m - $300,000 been foreign tax paid) x 21% = $357,000
D.2.
If the charge foreign income taxes at 30% and US corporations can claim refundable credit for foreign income tax paid on foreign source income = ($2m - $300,000 been the foreign income tax paid) = $1 700,000 x 30% = $510,000
Answer:
<u>1. Johann is looking to double the profits of his lemonade stand</u>
Explanation:
Note that Johann was<em> still making m</em>oney from lemonade stand but was not content with the profits he was making that was his argument or reason for increasing the price of a cup of lemonade from 25 cents to 50 cents.
<em>Without having forsight</em> Johann's decision eventually resulted in him selling fewer cups at the new price and therefore making less money than before.
Answer:
ROE = 33.33%
Explanation:
<em><u>return on equity:</u></em>

<em><u>where:</u></em>
Average equity

(140 + 160) / 2 = 150
return on equity : 50 / 150 = 1/3 = 0.3333 = 33.33%
The ROE measures the effectiveness of the managers to generate profit with their current net assets(equity)
This ROE of 33.33% rrepresent that for every dollar of equity the company generates 33 cents of income
Answer:
The statement is: True.
Explanation:
<em>Helpful team members</em> are those who take advantage of their expertise to help the team achieve its goals faster or at least at the expected time. More than troublemakers they are problem solvers. Helpful team members act proactively, tend do be charismatic and enthusiastic, and motivate others to continue working towards a common goal.
Answer:
Market growth rate
Explanation:
The market growth rate refers to a rate in which the company is able to know how much it is growing it could be measured by comparing the prior years performance.
The BCG comprise of Boston consulting group that includes four things i.e. star, question mark, cash cow and dog in which the market growth rate is appears on the vertical axis, and in the horizontal axis, the relevant market share is displayed
Hence, the market growth rate is the answer