Answer:
This would probely be 266.
Step-by-step explanation:
There are three kids so I would divide them by three. Or multiply 266 by three. Of course there would still be 2$ left.
Answer:
The standard error is 0.02849
Step-by-step explanation:
<u>Explanation:</u>-
given data is 42% of primary case doctors think their patients receive un-necessary medical care.
That is The proportion 'p' = 42% = 0.42
Given sample size is n =300
The standard error of the sampling distribution of the sample proportion is


use calculator on simplification , we get
standard error = 0.02849
Answer:
each team got 2.875 pizzas
Explanation:
We are given that:
number of teams = 8 teams
number of pizzas = 23 pizzas
Now, these 23 pizzas will be divided equally among the 8 teams.
So, to get the amount that each team will get, all you have to do is divide 23 by 8 and get the result as follows:
amount that each team gets = 23/8 = 2.875 pizzas
Hope this helps :)
50% of X-Treamline Crank Radios are likely to play 30 minutes or longer after 30 cranks, while only 25% of Secure Hike Emergency Radios are likely to play 30 minutes or longer after 30 cranks