Answer:
a. $5,460
Explanation:
The computation of the ending amount of direct labor cost is shown below:
First we have to compute the direct labor hours which is
= Ending work in process - direct materials cost
= $17,578 - $7,750
= $9,828
The total per direct labor hours is
= $12 + $15
= $27
So, the direct labor hours would be
= $9,828 ÷ $27
= 364 hours
So, the ending direct labor cost is
= 364 hours × $15 per hour
= $5,460
Answer:
14%
Explanation:
Answer Formula derived in class: Coupon Collateral Fraction Floater = 7% / . 5 = 14%
Answer:
Present Value = $290
Explanation:
The present value of a future payment

Where r discount rate
t is the number of years until the payment will be received.
PV = Present Value = ?
FV = Payment = $4,400
r= 8.3% = 0.083
N = 20 - 6 = 14
PV = $4400 / (1 + 0.083)(20 - 6)
= $4400 / (1.083 * 14)
= $4400 / 15.162
= $290.1992
≅ $290
Present Value = $290
Answer:
A. $37,400 unfavorable
Explanation:
With regards to the above, variable overhead spending variance is computed as
= (Actual hours × Actual rate) - (Actual hours × standard rate)
= $649,400 - ( 34,000 × $18)
= $649,400 - $612,000
= $37,400 unfavorable
Therefore, Warp's variable overhead spending variance for the month of September is $37,400 unfavorable
Answer:
The correct answer is letter "D": if all else fails, slow the spread of bad practice.
Explanation:
Evidence-based management is a critically thought-provoking approach to decision making. This practice has the following principles: treat your organization as an unfinished prototype; <em>no brag, just facts; see yourself and your organization as outsiders do; evidence‐based management is not just for senior executives; like everything else, you still need to sell evidenced‐based management; if all else fails, slow the spread of bad practices; and questioning what happens when people fail?
</em>
In front of a problematic situation, the "if all else fails, slow the spread of bad practices" is used when the consequence of an action is likely to be negative, but usually represents an order in the relationship of a principal-agent. The agent then carries out the necessary procedure as slowly as possible to prevent an unexpected reaction.