Answer:
The critical t values are -1.746 and 1.746.
Step-by-step explanation:
Given information:
The weight of a USB flash drive is 30 grams and is normally distributed.
Population mean = 30
Sample size = 17
Sample mean= 31.9
Standard deviation = 1.8
Significance level, α=0.10
Null hypothesis: 
Alternative hypothesis: 
It is a two tailed test.
The t-critical values for a two-tailed test, for a significance level of α=0.1 are -1.746 and 1.746.
Therefore the critical t values are -1.746 and 1.746.
Answer:
Step-by-step explanation:
Given given that
- Lower confidence interval = 7.1
- Upper confidence interval = 7.5
- As such, We are 95% confident that it's somewhere between 7.1 and 7.5 hours per night
Average value = LCI + UCI /2 = 7.1 + 7.5 / 2
= 7.3hours per night, so we are 95% confident that it's somewhere between 7.1 and 7.5 hours per night which is eventually 7.3hrs per night.
Answer:
, 
Step-by-step explanation:
We look for the probability that the player fails the first attempt and also fails the second attempt.
We know that the probability that the quarterback fails the first attempt is:

We know that the probability that the quarterback fails the second attempt after failing the first is:

Then the probability of failure of both attempts is:




Answer:
4 feet by 3 feet
Step-by-step explanation:
I think your question is missed of key information, allow me to add in and hope it will fit the original one.
Please have a look at the attached photo.
My answer:
width-to -height ratio of 16:9
Let analyse all possible answers:
16 divided by 4 is the same as 9 divided by 3 => it is true
16 divided by 28 is different as 9 divided by 21 => it is wrong
- 48 centimeters by 27 centimeters
16 divided by 48 is different as 9 divided by 27 => it is wrong
16 divided by 26 is different as 9 divided by 219=> it is wrong
We choose A.
Hope it will find you well.