F^1(-2) = 2(-2) = -4
f(-4) = 1/2 * -4 = -2
f(f^-1(x)) = x so answer is -2
Answer:
...... . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Answer:
The percentage increase in the cost of Boris car insurance cost is 249%
Step-by-step explanation:
In this question, we want to calculate the percentage increase in the cost of car insurance paid by Boris
Mathematically, to calculate this percentage increase, we shall need to make use of a mathematical formula.
Mathematically, the percentage increase would be;
{(new value paid-old value paid)/old value paid} * 100%
From the question, we can identify that the old value paid is £256 while the new value paid is £894
Thus, the percentage increase would be ;
(894-256)/256 * 100% = 638/256 * 100 = 2.4921875 * 100 = 249.21875 which is 249% increase to the nearest whole percentage
1777/10000. might simplify
<span>The theoretical probability of spinning any one of the five colors is 20%.
The theoretical probability of spinning green is equal to the experimental probability of spinning green.
If Yuri spins the spinner 600 more times and records results, the experimental probability of spinning orange will get closer to the theoretical probability of spinning orange.</span>