Answer:
20m
Explanation:
To calculate the number of outstanding shares we need to calculate market capitalization value first. After calculating market capitalization value we are going to divide the difference in market capitalization value by share price.
DATA
share price = $20
Debt involved = 200m
Cash = 200m
Solution
Number of outstanding shares (after the transaction of shares repurchase) = Difference in market capitalization / Per share price.
Number of outstanding shares = (1200m - 800m) / 20
Number of outstanding shares = 400m / 20
Number of outstanding shares = 20m
Working
Market capitalization (after the repurchase of existing shares) = Shareholders' funds - Debt involved - Cash.
Market capitalization = (60m * 20) - 200m- 200m.
Market capitalization = 1200m - 200m - 200m
Market capitalization = $800m.
Answer:
18.37%
Explanation:
The internal rate of return is the return at which the net present value comes to zero
Here the net present value is the value at which the present cash inflows after discounting factor is exceeded then the initial investment. If this thing happens then the project would be accepted otherwise it would be rejected
The computation of the range of the plant IRR is to be shown in the attachment below.
Please find the attachmentHence, the internal rate of return is 18.37%
Answer:
<em><u>Any cost directly attributable to bring the asset into current location and condition necessary for it to be capable of operating it, in the manner intended by the management ( Para 15) 4.1.1. Clause b</u></em>
According to this the cost must be allocated to the purchase of land.
There are three scenarios.
1) if the land with a building is purchased with the intention of demolishing an old building and building a new building then selling it all the costs would be assigned to the purchase of land.
2) if the land is purchased with the building on it and that building is used for a short time and then demolished then the building demolish charges would be expense out.
3)if the land with a building is purchased with the intention of demolishing an old building and building a new building then using it then two different costs accounts of land and building would be used. We would not demolish the old building without the new building being made so the demolish would be added in the incremental costs of the new building.
The given question is of the third scenario therefore
Costs of Land = $ 181,000 + $ 15,600 + $ 1400 + 2600= $ 200,600
Incremental Cost of new building = $ 1600
Answer:
equivalent cost per unit for labor: $4.1982
Explanation:
complete and transferred 165,000
work on ending WIP 16,500 // 22,000 x 75%
previous work on beginning (8,000) // 20,000 x 40%
Equivalent units 173,500
labor cost added during the period 726,825
equivalent cost 726,825/173,500 = 4.198193084
equivalent cost per unit for labor: $4.1982
Answer:
Backward vertical integration
Explanation:
In the backward vertical integration, the company acquires the company or step in the manufacturing of the supplier product or acquiring companies that bring it more nearer to the orignal supplier. The company remains within the same industry and moves towards supplier. In this case the company has acquired its supplier factories which shows moving investment in the backward direction which leads to suppliers and vertical means in the same industry. So the company is engaged in backward vertical integration.