Answer:
$0.77
Step-by-step explanation:
To find how much each bottle of juice costs, divide 2.31 by 3:
2.31/3
= 0.77
So, each bottle of juice is $0.77
• The ball is at the same height as the building between 8 and 10 seconds after it is thrown. TRUE - the height is zero somewhere in that interval, hence the ball is the same height from which it was thrown, the height of the roof of the building.
• The height of the ball decreases and then increases. FALSE - at t=2, the height is greater than at t=0.
• The ball reaches its maximum height about 4 seconds after it is thrown. TRUE - the largest number in the table corresponds to t=4.
• The ball hits the ground between 8 and 10 seconds after it is thrown. FALSE - see statement 1.
• The height of the building is 81.6 meters. FALSE - the maximum height above the building is 81.6 meters. Since the ball continues its travel to a distance 225.6 meters below the roof of the building, the building is at least that high.
1. TRUE
2. False
3. TRUE
4. False
5. False
Answer:
The probability that no flaws occur in a certain portion of wire of length 5 millimeters = 1.1156 occur / millimeters
Step-by-step explanation:
<u>Step 1</u>:-
Given data A copper wire, it is known that, on the average, 1.5 flaws occur per millimeter.
by Poisson random variable given that λ = 1.5 flaws/millimeter
Poisson distribution 
<u>Step 2:</u>-
The probability that no flaws occur in a certain portion of wire

On simplification we get
P(x=0) = 0.223 flaws occur / millimeters
<u>Conclusion</u>:-
The probability that no flaws occur in a certain portion of wire of length 5 millimeters = 5 X P(X=0) = 5X 0.223 = 1.1156 occur / millimeters
Answer:
D. 5$
Step-by-step explanation:
So, since he wants to save up the whole year, that would be 365 days. And, he wants to collect some money after then end of each <em>week</em>, and a week is 7 days, so you'd divide 365/7. This would give you about 52 weeks he'll set aside money for United Way. Therefore, you'd divide $260/52 weeks, to get a total of $5 each week.