In Volkswagen, part of the reason, I believe, that they stayed in Russia, is because Russia and Germany have, in many instances, combined military and political forces. For Russia, it's a pro to their economy because they are able to hire more people there. It is a con in the sense that it may cost Volkswagen more money to be there in Russia than what their income may total.
$198,850
if you minus the $488,500 from $537,350, you come up with $48,850 so that's how much theyll make more on the tents alone and then you add the price of the sleeping bags being $150,000 plus $48,850 equals a total additional profit of $198,850 that derives from adding new product.
hope this helps
Answer:
$650,000
Explanation:
The total cost of a company may be grouped into fixed and variable cost. The fixed cost remains constant at a given range of activity levels while the variable cost increases proportionately as the level of activities.
The total variable cost is the product of the unit variable cost and the number of units produced.
Hence, total cost in 2011
= $500,000 + $150,000
= $650,000
The stage of ability development is Justine at is now being a master. It is because he is now interested in learning how to play the piano and she has successfully passed every level of music book and is planning her own concert. I hope my answer has come to your help. God bless and have a nice day ahead!
Answer:
The correct answer is 8.23%.
Explanation:
According to the scenario, the computation can be done as:
WACC of debt = Respective costs of debt× Respective weight of debt
= (0.4 × 5)
= 2
WACC of preferred = Respective costs of preferred × Respective weight of preferred
= (0.15 × 7)
= 1.05
WACC of common equity = Respective costs of common equity × Respective weight of retained earning
= (0.45 × 11.5)
= 5.175
So, Total WACC = WACC of debt + WACC of preferred + WACC of common equity
= 2 + 1.05 + 5.175
= 8.225 or 8.23 (approx.)