answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Jet001 [13]
1 year ago
6

Incline Company generated $4,900,000 in revenue selling 4,025 units of its only product. Each unit has a contribution margin of

$280. The company has fixed costs of $125/unit at the current production volume (assume unit production volume equals unit sales volume).
a. What is the contribution margin ratio for Incline's product?
b. Calculate the break-even point in revenue for the Incline?
Business
2 answers:
Tpy6a [65]1 year ago
5 0

Answer:

Instructions are listed below.

Explanation:

Giving the following information:

Incline Company generated $4,900,000 in revenue selling 4,025 units of its only product. Each unit has a contribution margin of $280. The company has fixed costs of $125/unit at the current production volume.

<u>First, we need to calculate the selling price per unit:</u>

Selling price= 4,900,000/4,025= $1,217.39

Now, we can calculate the contribution margin ratio:

Contribution margin ratio= contribution margin/ selling price

CMr= 280/1,217.39= 0.23

Finally, we can calculate the break-even point in dollars:

Break-even point (dollars)= fixed costs/ contribution margin ratio

Break-even point (dollars)= (125*4,025)/0.23= $2,187,500

tatiyna1 year ago
4 0

Answer: 23% ; $2,187,500

Explanation:

Given the following ;

Total revenue = $4,900,000

Total unit sold = 4025

Contribution margin = $280

Fixed cost = $125 per unit

a. Contribution margin ratio(CMR) is given by;

CMR = contribution margin ÷ price per unit

Price per unit = total revenue ÷ total unit sold

Price per unit = $4,900,000 ÷ 4025 = $1,217.39

Therefore,

CMR = ($280 ÷ 1217.39) * 100 = 23% or 0.23

B. Break even point is given by ;

Fixed cost ÷ contribution margin ratio

Total Fixed cost = fixed cost per unit × number of units

Total fixed cost = $125 × 4025 =$503,125

Break-even point(dollars) = $503,125 ÷ 0.23 = $2,187,500

You might be interested in
Tina's Track Supply's market-to-book ratio is currently 4.5 times and PE ratio is 10.5 times. If Tina's Track Supply's common st
otez555 [7]

Answer:

$22.2222, $9.5238, respectively

Explanation:

The market-to-book ratio is given by a share's market value divided by its book value, if shares are selling for $100 on the market, the book value is:

B = \frac{\$100}{4.5}=\$22.2222

The price to earnings ratio (PE ratio) is determined as a share's price divided by the earnings per share. Earnings per share are:

E=\frac{\$100}{10.5}\\E=\$9.5238

The book value per share and earnings per share are $22.2222, $9.5238, respectively

5 0
1 year ago
Suppose Zenon Co. issued a long-term bond and received $250,000 cash from the issuance during 2015. The company also issued 12,0
Vesna [10]

Answer:

Option (c) is correct.

Explanation:

The net impact in Cash flow statement (Cash flow financial activities  will be:

= Amount received from issuing bonds + Amount received from issuing common stock + Paid for dividend

= $250,000 + $260,000 + $165,000

= $345,000

Note:

Long-term bond & issue of common stock are Cash inflow from financial operations.

Dividend paid is regarded as Cash outflow from financial operations.

5 0
2 years ago
Consider a household consisting of four college friends. The friends have made a commitment to live together for the next five y
Alinara [238K]

Answer:

Explanation:

Omaha Miami

Earnings Earnings Value of Quality Life Expense to Move to Miami Net Value Difference in Value

Alex 200000 180000 40000 5000 215000 15000

Bobby 120000 150000 40000 5000 185000 65000

Cory 315000 300000 25000 5000 320000 5000

Dana 150000 100000 25000 5000 120000 -30000

Tied mover – any person who moves with their partner even if the person's employment is better at the present location.

Assuming all the friends agree on moving to Miami, Dana will compromise in value, therefore, Dana is the Tied Mover.

Tied Stayer – any of them who stays with the partner at current location even if the person's employment opportunity is better somewhere else.

Assuming all the friends decided to be in Omaha, Alex, Bobby and Cory will compromise in value, therefore, Alex, Bobby and Cory are the Tied Stayers.

8 0
1 year ago
Suppose that the projectile marble and target marble do not collide with their centers of mass
jok3333 [9.3K]
What? didnt quite understand your question.
5 0
2 years ago
Mr. Decker invested $20,000 in cash in his new business. How does the company record the investment?
Rudiy27

Answer:

The company records the investment by the entry:

(D) debit Cash and credit Owner's Equity

Explanation:

Mr. Decker invested $20,000 in cash in his new business. He is the Owner of the company.

In the case, the company that he invested received cash from Mr. Decker.

The company will record the increasing in cash and increasing in Owner's Equity account by the journal entry:

Debit Cash $20,000

Credit Owner's Equity $20,000

8 0
1 year ago
Other questions:
  • A project will not produce any cash flows for two years. Starting in the third year, it will produce annual cash flows of $11,90
    11·1 answer
  • Based on what you learned so far, what options can you think of to deal with the stray animal problem in Townsville?
    11·1 answer
  • At the last team meeting both Shelia and Freddy showed up having erroneously accomplished the same task, which meant that one ta
    6·1 answer
  • Assume that Joe has​ $80 to spend on books and movies each month and that both goods must be purchased whole​ (no fractional​ un
    9·1 answer
  • Which analogy best represents the relationship between jobs and careers?
    8·2 answers
  • Sanders Company has the following information for last year: Selling price $190 per unit Variable production costs $52 per unit
    5·1 answer
  • You currently own shares in Buckeye Mutual Fund (BMF). Your broker calls and recommends buying shares in a small-capitalization
    15·1 answer
  • Last year, you purchased 400 shares of Analog stock for $12.92 a share. You have received a total of $136 in dividends and $4,30
    9·1 answer
  • In a company's standard costing system direct labor-hours are used as the base for applying variable manufacturing overhead cost
    11·1 answer
  • (LaVilla) LaVilla is a village in the Italian Alps. Given its enormous popularity among
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!