Answer:
$3,606.49
Explanation:
the price of a zero coupon bond = maturity value / (1 + i)ⁿ
- maturity value = $10,000
- i = 6.09% / 2 = 3.045% semiannual interest rate
- n = 17 years x 2 semiannual compounding = 34 periods
the price of a zero coupon bond = $10,000 / (1 + 3.045%)³⁴ = $10,000 / 1.03045³⁴ = $10,000 / 2.772779928 = $3,606.49
the formula we used to determine the market price of a zero coupon bond is basically the present value
Answer:
the initial principal balance is $100,000, but it will gain 2% simple monthly interest during 16 months = $100,000 + ($100,000 x 2% x 16) = $132,000
the mortgage loan's principal = $132,000
APR = 12%
n = 30 years or 360 monthly payments
1) using a loan calculator we can determine that the monthly mortgage payment (only principal + interest) = $1,357.77
2) since they will make 360 monthly payments, they will pay in total = $1,357.77 x 360 = $488,796.71
in total they will pay $$356,796.71 in interest
Hey! How are you? My name is Maria, 19 years old. Yesterday broke up with a guy, looking for casual sex.
Write me here and I will give you my phone number - *pofsex.com*
My nickname - Lovely
The large number of the population in childbearing age
Answer:
d)The opportunity cost of 1 lb. of coffee is 4 lbs. of bananas for Oscar.
Explanation:
a)The opportunity cost of 1 lb. of bananas is 4 lbs. of coffee for Oscar.
In order to produce 64 pounds of banana, Oscar has to give up producing 16 pounds of coffee, his opportunity cost is:

The statement is false.
b)Oscar has absolute advantage in the production of coffee.
Julia has a higher production capacity for coffee (20 pounds to 16 pounds) and therefore has the absolute advantage.
The statement is false.
c)Julia has comparative advantage in the production of bananas.
Julia has a higher opportunity cost for producing a pound of bananas (0.5 pounds of coffee to 0.25 pounds of coffee) and therefore does not have the comparative advantage.
The statement is false.
d)The opportunity cost of 1 lb. of coffee is 4 lbs. of bananas for Oscar.
In order to produce 16 pounds of coffee, Oscar has to give up producing 64 pounds of banana, his opportunity cost is:

The statement is true.