Answer:
tax expense: 34% 103,020 dollars
Explanation:
Sales 2,400,000
COGS 34% of sales<u> (816,000) </u>
Gross profit 1,584,000
other operating (1,200,000)
depreciation (80,500)
interest expense
450,000 x 9% (40,500)
gain on investment <u> 40,000 </u>
Income before taxes 303,000
tax expense: 34% 103,020
The dividends paid are not an expense or revenue for the period. is the distribution of prior period gains.
Options:A) Present value of a single amount
B) Future value of a single amount
C) Simple interest
D) Present value of an annuity
E) Future value of an annuity
Answer:B) Future value of a single amount.
Explanation: Future value of a single amount is an accounting concept used to describe how much a single lump sum of money deposited in a bank account would have grown up to after a given period of time. Future value of a single amount can be obtained by
multiplying the principal(P)*the interest rate(I) * time(t) The interest rate is expressed as a decimal.
The FV = P(1 + rt).
Future value of a single amount is usually used in calculating the total accrued amount of fixed deposits accounts,it is a single period investment.
<span>Given:
Cost of the roof of a property = $14,000
Economic life = 18 years
To find: value after 4 years using straight-line depreciation method.
Solution:
Loss of value per year = cost of roof of property / economic life of property
14000/18 = $777.78
Every year, value of property is getting depreciated by $777.78.
So, value after four years is calculated below:
Value after 1 year = $(14000 - 777.78) = $13222.22
Value after 2 year = $(13222.22 - 777.78) = $12444.44
Value after 3 year = $(12444.44 - 777.78) = $11666.66
Value after 4 year = $(11666.66 - 777.78) = $10888.88
Value after four years = $10888.88</span>
What’s a EQR? And what grade are you in cuz like idk what that is ;w ; sorry
Answer: Missionary marketing is indirect selling. The salesperson provides the information about the product and tries to influence the buying decision.
Explanation: This marketing strategy is used to convince a person who is new to the product or has never used the product. The motive is to influence than direct sale. The salesperson is known as Detailer. Here Tender Love is practicing the same marketing strategy.