Answer:
Price of bond=948.8583731
Explanation:
<em>The value of the bond is the present value(PV) of the future cash receipts expected from the bond. The value is equal to present values of interest payment plus the redemption value (RV).
</em>
Value of Bond = PV of interest + PV of RV
Semi-annual interest = 8.6% × 1,000 × 1/2 =43
Semi-annual yield = 9.4%/2=4.7
%
<em>PV of interest payment</em>
PV = A (1- (1+r)^(-n))/r
A- 43, r-0.047, n- 20
= 43× (1-(1.047)^(-10)/0.047)
= 549.7724893
<em>PV of redemption Value</em>
PV = F × (1+r)^(-n)
F-1000, r-0.047, n- 20
PV = 1,000 × 1.047^(-20)
PV = 399.0858837
Price of Bond
549.772 + 399.085
=948.8583731
Answer: democratic leadership
Carmen stated a possible solution that was increasing tuition fee and then Carmen said that it should be considered. This means that she did not impose it that that is the only solution and that has to be done in any way, if she did then it would’ve been autocratic leadership.
Carmen left some room for discussion and this means it is a democratic approach in leadership.
Answer:
E is the correct option
Explanation:
Interactive marketing is one to one marketing practice which caters to individual customers. It involves marketing initiatives triggered by customer preference and behavior. It is different from the traditional methods which were campaign based. The customer-centric strategy and interactive marketing involve reacting to customer actions and by fulfilling their expectations. Different characteristics of interactive marketing are Storytelling, Layered information, Two-way interaction, etc.
Answer:
See below
Explanation:
Given the above information, we will apply the formula below to compute direct labor rate variance.
Direct labor rate variance =
(SR - AR) × AH
Stanadard (Rate) SR = $6
Actual Hour (AR) = $6.25
Actual Hour (AH) = 30,000
Then,
Direct labor rate variance
= ($6 - $6.25) × 30,000
= -$0.25 × 30,000
= -$7,500
= $30,000 Unfavorable
It is unfavourable because the actual rate is more than the budgeted rate.
Answer:
A
Explanation:
A monopoly is when there are two firms operating in an industry.
A duopoly is when there are two firms operating in an industry. When the two firms collude, they become a monopoly.
If a monopoly maximises profit by producing 4000 units, the colluding duopolist would also maximise profit by producing 4000 units