Answer:
The return on equity for 2017 is 21.46 %
Explanation:
Return on equity measures the return earned on the owners investment in the company.
<em>Return on equity = Net Income for the year / Total Shareholders Funds × 100</em>
= $822 / ( $2,980 + $850) × 100
= 21.4621 or 21.46 %
Note : That Retained earning is part of Owners Investment.
Conclusion :
The return on equity for 2017 is 21.46 %
Answer: See explanation
Explanation:
a. Predetermined overhead rate will be:
= Administrative costs/Number of users
= 739,500/25,500
= $29 per user
Administrative costs applied to Toot will be:
= Number of users x Predetermined overhead rate
= 8900 x 29
= $258100
Administrative costs applied to Tix will be:
= Number of users x Predetermined overhead rate
= 16600 x 29
= $481400
b. For Toot
Revenue: $1,450,000
Less: Engineering cost: $402,500
Less: Administrative cost: $258,100
Profit = $789400
For Tix:
Revenue: $1,200,000
Less: Engineering cost: $521,875
Less: Administrative cost: $481,400
Profit = $196725
Answer:
B. $123,000
Explanation:
The computation of the Paul's cost of going to college is presented below:
= Tuition fees + room and board charges + books expenses + earning as a construction job - room and board charges
= $90,000 + $15,000 + $7,000 + $22,000 - $11,000
= $123,000
We simply deduct the room and board charges while working as a construction job and the other items would be added
Answer:
The target stock price in year 1 is $51.12
Explanation:
Given SE = $6 MIL, NI= $906 000, Div= $408180, Shares= 200000, PE ratio= 24 , SP =?
W e will use the price earning ratio as we are are given the benchmark PE ratio and this ratio measures the stock price relative to it profits
PE = Stock price / Earnings per share
Need to calculate Earnings per share
EPS = net Income - dividends/ oustanding Shares
=906000-480180/200000
=$2.1291/$2.13
Sustitute in the formula for PE ratio
24 = Stock Price/2.13
Stock Price = $51.12
Therefore the target stock price in year 1 is $51.12