Answer:
Debit to loss on sale of equipment of $20,000
Explanation:
Data provided in the question:
Selling cost of the equipment = $100,000
Cost of the equipment = $300,000
Accumulated depreciation of the equipment = $180,000
Now,
The book value of the equipment
= Cost of the equipment - Accumulated depreciation
= $300,000 - $180,000
= $120,000
Therefore,
Proceeds for selling
= Selling cost of the equipment - Book value of the equipment
= $100,000 - $120,000
= - $20,000
Here, the negative sign depicts a loss
Hence,
The company’s journal entry to record the sale of the equipment would include a Debit to loss on sale of equipment of $20,000
Answer: Yes it was a reasonable response to the change.
Explanation: It was a reasonable response to the change because there was surprise and fear of the unknown.
Answer:
The answers are:
A) 4.23 years
B) 1.08 years
C) Off course I would recommend Dave and Ellen to install these safety items, not only because they save money but also because they are very useful.
Explanation:
The cost of the deadlocks including installation is $110 for each exterior door ($220 total). The cost for installing smoke detectors is $24 for each floor ($48 total).
The discount that Dave and Ellen can get is
- $52 per year for installing the deadlocks
- $26 per year for installing the smoke detectors
A) It will take Dave and Ellen 4.23 years ($220/$52) to recover the money spent on the deadlocks.
B) It will take Dave and Ellen 1.08 years ("26/$24) to recover the money spent on the smoke detectors.
Answer:
D.
Municipal bond because the equivalent taxable yield is 6.6%
Explanation:
we should make the important difference that municipal bonds are tax free while corporate bonds don't.
Therefore we should solve for the after tax rate fo the corporate bond:

The corporate bond as a yield of 4.5% after taxes which is lower than the municipal bond. This make it more attractive
We can also solve for the pre-tax rate of the municipal bond:

the municipal bonds would be equivalent to a 6.6% corporate bonds.
This makes option D correct.
Answer:
current price of the stock P = $55.084
Explanation:
given data
dividend D1 = $3.25 per share
Dividend growth rate g = 5.1 % = 0.051
Required rate of return r = 11 % = 0.11
solution
We can find the price of the company stock today by using Gordon's Growth Model that is
current price of the stock P =
..................1
here D1 is dividend and r is rate of return and g is growth rate
so here value in equation 1 we get
current price of the stock P = 
current price of the stock P = $55.084