12s, you don’t have a value for s, so the problem can’t be fully solved but if you did you would multiply 12 by her speed
Hope this helps
I think that Devon swam at least 35 minutes each day for 5 days because if he exercised 225 minutes and each day he walked for 10 minutes then if you divide 225 by 5 you get 45 so every day he exercised 45 minutes and since he walked for 10 minutes you subtract 10 from 45 which gives you 35 so he swam for 35 minutes.
Given:
Future Value = $75,210
term = 8 years
rate = 8.5%
Initial loan = ?
In this case, we need to find the present value of the loan. Compounded means that even the interest has an interest.
PV = FV / (1 + i)^n
PV = 75,210 / (1 + 0.085)⁸
PV = 75,210 / (1.085)⁸
PV = 75,210 / 1.9206
PV = 39,159.64
Initial loan is $39,159.64
total interest is $75,210 - 39,159.64 = $36,050.36