I’m pretty sure the answer is B. Add 15 to 73. Divide 88 by 8 to get 11. A>11
Answer:
The distance to his office is 2.5 miles.
Step-by-step explanation:
Given : Wade bicycles at a speed of 10 miles an hour and arrives at his office in only 15 minutes.
To find : What is the distance in miles to his office?
Solution :
The relationship between distance, speed and time is

The speed of bicycle is 10 miles per hour.
Time taken is 15 minutes.
Converting into hours,
1 hour = 60 minutes
1 minute =
hours
15 minute =
hours
15 minute = 0.25 hours
Substitute the value sin the formula,


Therefore, The distance to his office is 2.5 miles.
Answer: $2.75
Step-by-step explanation:
Zeke's helmet cost 3/5 x 28.75 = 17.25
Change = 20 - 17.25 = 2.75
Answer:
5
Step-by-step explanation:
Z = 25/5
in simplest form........
25/5 = 5/1
so the answer is 5.