Answer:
Step-by-step explanation:
speed =65m/mins = 65/60 = 1.083m/s
Time taken to go down,
t = 4485/1.083
= 4141.37 s
Total time gotten = 12 hrs = 12*60*60
= 43200s
Amount of time left to conduct experiment
= 43200-4141.37
= 39058.63s
= 39058.63/3600
= 10.85 hrs
Answer: This is what Khan Academy said the answer was
Answer:
Ruth's 1931 salary was equivalent to a 2015 salary of $1,247,368.
Step-by-step explanation:
This question can be solved by a rule of three.
Government statistics show a consumer price index of 15.2 for 1931 and 237 for 2015.
This means that $15.2 in 1931 is equivalent to $237 in 2015. So
$15.2 in 1931 - $237 in 2015
$80,000 in 1931 - $x in 2015



Ruth's 1931 salary was equivalent to a 2015 salary of $1,247,368.
Answer:
(x+3)(x+2)
Step-by-step explanation: