10% = 480$ / 10
= 48$
20% = 48$ * 2
= 96$
480$ - 96$ = 384$
We are given dimensions of rectangular bedroom = length of 5m and width 3 m.
Also scale drawing of factor 1/50 of the original dimension.
In order to find the dimensions of scale drawing, we need to multiply scale factor by each dimension.
Therefore, length of the scale drawing is 5 * 1/50 = 1/10 m and
Let us convert it in centimeter now.
1 m = 100 cm
1/10 m = 100 * 1/10 = 10cm.
Width of the scale drawing = 3 * 1/50 = 3/50 m.
100*3/50 = 6 cm.
Therefore, the dimensions of a scale drawing of Elenas bedroom is length 10cm and width 6cm.
Answer:
a) P = 0.039
b) The expected number of days is 10 days.
Step-by-step explanation:
The most appropiate distribution to use in this case is the geometric distribution, in order to calculate the probability of a success after k failure trials.
The probability of success, as each of the 10 products are assumed to have fair probabilities, is:

Then, the probability that our product is not selected any given day is:

a) The probability that exactly this product is selected exactly 10 days from now is the probability that is not selected (probbility q) for the next 9 days and selected (probability p) at the 10th day:

b) The expected number of days is calculated as:

The formula for the light bend would be n1*sin i= n2 * sin r
If you use "sin (90-x)= cos x" principle, you can change the sin in the equation into
n1*sin i= n2 * sin r
n1 * cos a= n2 * cos b
n2/n1= cos a/ cos b
Assuming the n constant is the ratio of the glass compared to water then the answer would be: cos a/ cos b