Answer and Step-by-step explanation:
Data provided in the question
Mean = 1.1 hours per call =
R = Mean rate = 1.6 per eight hour day
=
= 5 per day
Based on the above information
a. The average number of customers is


= 151
b. The system utilization is

= 
= 0.32
c. The amount of time required is
= 1 - system utilization
= 1 - 0.32
= 0.68
And, there is 8 hours per day
So, it would be
= 
= 5.44 hours
d. Now the probability of two or more customers is

= 0.1024
Therefore we simply applied the above formulas
Answer:
c) 44000 miles
Step-by-step explanation:
The regression line has the following format:

In which b is the slope(how much each mile costs) and a is the fixed number of miles flown.
In this problem, we have that:
. So

A person who spent $ 2000 is predicted to have flown:
This is y when x = 2000.


So the correct answer is:
c) 44000 miles
Answer: a) 
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Number of red marbles = 3
Number of yellow marbles = 4
Number of green marbles = 6
Total number of marbles = 3 +4 +6 = 13
a) the marble is red?
Probability of getting a red marble = 
b) the marble is not yellow?
Probability of not getting yellow = 
c) the marble is either red or green?
Probability of getting either red or green = P(red) + P(green) =
d) the marble is neither red nor green?
Probability of getting neither red nor green = P(getting yellow) = 
Hence, a) 
Neither are correct.
Navene has broken the problem up and simply added numbers together to get "4577"
Annabelle is also wrong because whereas she multiplied, she also broke up the numbers in the equation to get "46710"
The answer should be 18,690,300