-13 c I think. It is this way because if it went down 15, then you subtract 2-15. 2-2 = 0, and then 0-13= -13 c. Hope this helps
The distance the tip travels is
2π·(40 m) = 80π m
Then its speed is
(80π m)/(10 s) = 8π m/2 ≈ 25.1 m/s
We assume all employees are either full-time or part-time.
36 = 24 + 12
If the number of full-time employees is 24 or less, the number of part-time employees must be 12 or more. (Thinking, based on knowledge of sums.)
_____
You can write the inequality in two stages.
- First, write and solve an equation for the number of full-time employees in terms of the number of part-time employees.
- Then apply the given constraint on full-time employees. This gives an inequality you can solve for the number of part-time employees.
Let f and p represent the numbers of full-time and part-time employees, respectively.
... f + p = 36 . . . . . . given
... f = 36 - p . . . . . . . subtract p. This is our expression for f in terms of p.
... f ≤ 24 . . . . . . . . . given
... (36 -p) ≤ 24 . . . . substitute for f. Here's your inequality in p.
... 36 - 24 ≤ p . . . . add p-24
... p ≥ 12 . . . . . . . . the solution to the inequality
The increase of the radius is a linear increase since we have the constant rate of 0.07 inches per second
The equation for a linear growth/decay is given by the form

where

is the rate of increase and

is the value of

when

We have

when
So the equation is 
The length of the radius when

seconds is


inches