2/5. You can check my answer by subtracting 1/5 from 3/5 and subtracting 3/5 from 5/5.
Situations:
1) he makes 1st shot + he makes 2nd shot
P(A) = 0.4 · 0.4 = 0.16 ( 16 % )
2) he makes 1 st shot + he misses 2nd shot
P(B) = 0.4 · 0.6 = 0.24 ( 24 % )
3) he misses 1st shot and he has no more attempts
P (C) = 0.6 ( 60 %)
0.16 · 2 + 0.24 · 1 + 0.6 · 0 = 0.32 + 0.34 = 0.56
The expected value is 0.56 points.
Answer:
NOT VERY LIKELY
Step-by-step explanation:
• 1/2 OF THE CLASS TOOK FORM A
• 1/2 = 50%
• THE CHANCE CANNOT BE OVER 50%
• 39% OUT OF 50% PASSED
• 50% - 39% = 11%
• THE ANSWER IS NOT VERY LIKELY
500 let me know if it’s right i’m not the best at math
Answer:
D. 0.1353
B. 0.0473
Step-by-step explanation:
For an exponentially distributed random variable, the cumulative distribution function is:

with parameter λ=2, then P(X≥1) is equal to:

D. 0.1353
with parameter λ=1.5, then P(2≤X≤4) is equal to
B. 0.0473