Answer:
The Darwin Company
Calculation of Manufacturing Overhead costs:
= $17,200
Explanation:
a) Data and Calculations:
Depreciation on factory equipment $4,700
Indirect labor 5,900
Factory rent 4,200
Factory utilities 1,200
Indirect materials used 1,200
Total Manufacturing overhead costs = $17,200
b) Darwin's manufacturing overhead costs will include only the above listed costs. Sales commissions, direct materials, direct labor, and office salaries expense do not form part of the manufacturing overhead costs. The manufacturing overhead costs are neither direct materials or labor costs or selling and administration costs.
<span>Net Income After Tax = Net Income Before Tax - Tax
Net Income Before Tax = 170,000-75,500-10,200+(16,500*0.0725)=85,496.25
Tax = 0.35*Net Income Before Tax=0.35*85,496.25= 29,923.69
Net Income After Tax = 85,496.25- 29,923.69 = 55,572.56</span>
Answer:
Option (d) is correct.
Explanation:
A budget line is a graphical representation which shows the combination of two goods that are to be purchased by the consumer with his available income. A budget line also known as the budget constraint.
The budget line is represented by the following equation:
Suppose that there are two goods: A and B.
(Price of good A × Quantity of good A) + (Price of good B × Quantity of good B) = Income of the consumer
Answer:
The correct answer is letter "B": Atomicity, consistency, isolation, and durability.
Explanation:
Atomicity, Consistency, Isolation, and Durability (<em>ACID</em>) is a database that allows computer software to guarantee the accuracy of transactions even in front of events such as power failures. The system also takes care of how information can be recovered -if lost any- when those situations arise.
10.70% - Option D
<u>Explanation:</u>
One-year interest rate one year from now:


= 1.625625 divide by 0.16
=10.160
Therefore, an approximate answer is 10.70%
Respect Maturity (YTM) – in any case alluded to as recovery or book yield – is the theoretical pace of return or loan cost of a fixed-rate security, for example, a security. The YTM depends on the conviction or understanding that a financial specialist buys the security at the present market cost and holds it until the security has developed (arrived at its full worth), and that all premium and coupon installments are made in a convenient manner.