Answer:
Maxwell world consider choice equal to $310000
Explanation:
given data
accept a salary = $60,000
salary = $25,000
bonus = 20% of net income
to find out
amount of income would be necessary so that Maxwell would consider
solution
we get here income by bonus that is express as
bonus = 2 ( income - bonus - salary ) ..............1
3500 = 2 ( income - ( 0.2 × 35000 ) - ( 0.2 × (75000 + 35000) )
solve it we get
income = $310000
so Maxwell world consider choice equal to $310000
Answer:
EOQ = 414 rolls
Explanation:
In order to calculate the number of orders to minimize the cost, we should calculate that by using the Economic order quantity model.
DATA
Holding cost = $1.75/unit
Annual demand = 500 rolls x 12 = 6000 rolls
Ordering cost = $25
Formula
EOQ =
Where
Co = ordering cost
D = Annual demand
Ch = Holding cost
Solution
EOQ = 
EOQ = 
EOQ = 414 rolls
They should order 414 rolls to minimize the cost.
Answer:
In order to find IRR we have to set the present value of all cash flows to 0,
IRR is the rate at which if we discount the payments the NPV (net present value) will be 0
-1875000+
415,350/(1+IRR)
415,350/(1+IRR)^2
415,350/(1+IRR)^3
415,350/(1+IRR)^4
415,350/(1+IRR)^5
415,350/(1+IRR)^6
415,350/(1+IRR)^7
Now we can use trial and error to see at what rate will the npv be
IRR= 12.35%
Another simple way of doing is using the cash flow function of a financial calculator and input these values.
CF0=1875000
C01=415,350
C02=415,350
C03=415,350
C04=415,350
C05=415,350
C06=415,350
C07=415,350
Explanation:
A .
<span>designing systems, scheduling projects, and supervising workers</span>
Marshall Manufacturing has adopted an integrated marketing communication system
.
Option C
<u>
Explanation:
</u>
The main aim of an organisation is to have an effective communication channel to enhance their profit by adopting to an effective system.
For such effective system the organisation can make use of a model called Integrated marketing communication system this will organise and integrate all the promotional strategies of marketing and communicating to the end user.
This is a long process wherein the brand awareness will be created among the general customers at a low cost. This is also abbreviated as IMC which utilize numerous channels to communicate the campaign messages.
This campaign boost the efficiency of marketing activities that are used to convert strangers into prospects and prospects into customers.