Answer: A negative referral.
Explanation: Veronica has given a negative report of the laptop she bought from local salesperson to her family and friends therefore a negative referral has been given about the salesperson, which would discourage the family and friends from buying things from that local salesperson in the future.
Answer and Explanation:
a. The computation of Kiyara’s deduction for qualified business income is shown below:-
Kiyara's Share of income is
= 50% × $332,000
= $166,000
Max qualified business deduction is
= 20% × $166,000
= $33,200
b. The computation of Kiyara’s net investment income tax liability is shown below:-
Net investment income tax liability = $166,000 × 3.8%
= $6,308
c. The computation of Kiyara’s self-employment tax liability is shown below:-
Kiyara is not earning Jazz Corp.'s self-employment taxable income because Kiyara is not doing work for Jazz Corp.
Hence, the tax liability for self-employment is 0.
d. The computation of Kiyara’s additional Medicare tax liability is shown below:-
Additional medicare tax liability
= $282,000 - $200,000
= $82,000 × 0.9%
= $738
Answer: c. All of these
Explanation:
Business analysis is difficult from operational databases for quite a number of reasons which include but are not limited to:
i. Every department having its own method for recording data - there is a misalignment of data definitions across differnent departments which means that users might not be able to compare data effectively.
ii. Data standards not applying across departments - Different departments usually use different formats to record data again making comparison difficult.
iii. The data, if available, often being incorrect or incomplete - missing data across departments due to lack of set standards can again make comparisons difficult.
Therefore all of the options are correct.
Answer:
$209,600
Explanation:
Calculation of the net income (or loss) for the year
Stockholders’ equity = Total Capital + Net Income - Dividend
Therefore the Net Income will be:
Using this formula
Net income= Stockholders’ equity + Dividend - Total Capital
Where,
Stockholders’ equity =$343,200
Dividend =$20,000
Total Capital =$153,600
Let plug in the formula
Net income= $343,200 + $20,000 - $153,600
Net income= $209,600
Therefore the net income (or loss) for the year will be $209,600
Answer:
False
Explanation:
The company either provides a service to its clients and sell its goods to the customers so that it can accomplish their targets and can achieve a maximum share in the market
In the given situation, it is mentioned that the company either performed a service, sells inventory i.e purchase from others but this is a wrong statement as it provides a service and sells its goods but not perform a service
Hence, the given statement is false