I think the most appropriate answer would be D.
I hope it helped you!
Total contribution margin = $3,000, standard models sold at break even=800, deluxe models sold at break even=400, superior models sold at break even=100
<u>Explanation:</u>
1.Using sales mix stated in the fact from Figure to form a package what is the total contribution margin?
total contribution margin =($150 multiply 8) plus ($200 multiply 4) plus ($1,000 multiply 1) = $3,000
2.Refer to Figure, What is the number of standard models sold at break even.
break even units =Fixed cost divide contribution margin per package
= $300,000 divide $3000 =100 package standard models sold at break even=100 package multiply 8 = 800
2.Refer to Figure, What is the number of deluxe models sold at break even.
break even units
=Fixed cost divide contribution margin per package = $300,000 divide $3000
=100 package deluxe models sold at break even = 100 package multiply 4
Answer:
positioning strategy.
Explanation:
According to my research on different types of business strategies, I can say that based on the information provided within the question the soft drink company is effectively using a positioning strategy. This is a strategy that focuses on one or two important key aspects in which to concentrate and excel on. In this situation the key aspect was healthy living.
I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.
Answer:
B) the wages received for the fifth day of work.
Explanation:
Marginal benefit is the increment in benefit generated by an increase by one unit of output. In this situation, the marginal benefit is given by difference in wage of working five days a week from the wage of working four days a week. Therefore, the marginal benefit is the wage received for the fifth day of work.
The answer is alternative B)
Answer:
a) YTM = 9.8%
b) realized compound yield is 9.9%
Explanation:
a) PMT = 80
par value FV = 1000
coupon rate = 8%
curent price PV = 953.1
years to maturity n = 3
Yield to maturity (YTM) =
=
= 9.8%
b) r2 = 10% = 100%+10%=1.1
r3 = 12% = 100%+12%=1.12
Realized compound yield:First, find the future value (FV. of reinvested coupons and principal
FV = ($80 *1.10 *1.12) + ($80 * 1.12) + $1080 = $1268.16
let a be the rate that makes the future value $1268.16
953.1(1+y)³ =$1268.16
(1+y)³=1.33
1+y=1.099
y = 0.099 = 9.9%