Answer: $117,000
Explanation:
So we are to calculate the Raw Materials purchased during the year.
Logically speaking the following should hold,
Raw materials purchased during the year + beginning raw materials = ending Raw materials + Raw materials used
Agreeing on that and rearranging the formula we will have,
Raw Material purchased during the year = Raw Material used during the year + Ending Raw Material Inventory - Opening Raw Material Inventory
Slotting in the figures we will then have,
Raw Material purchased during the year = 114,000 + 56,000 - 53,000
= $117,000
Raw materials purchased during the year amount to $117,000.
Answer:
Budgeted purchases for second quarter is 165000 pounds
Explanation:
The per unit requirement of material A is 2 pounds.
We first need to calculate the closing inventory of Material A at the end of first quarter and at the end of second quarter.
<u />
<u>End of first quarter</u>
The closing inventory for First quarter should be enough to meet 25% production requirement for next quarter. 25% production requirement for second quarter is 40000 pounds.
Production requirement - Second quarter = 80000 * 2 = 160000
25% of 160000 = 40000 pounds
<u />
<u>End of second quarter</u>
The closing inventory for First quarter should be enough to meet 25% production requirement for next quarter. 25% production requirement for second quarter is 45000 pounds.
Production requirement - Second quarter = 90000 * 2 = 180000
25% of 180000 = 45000 pounds
Budgeted Purchase -Second quarter = Closing Inventory in pounds + production in pounds - Opening Inventory in pounds
Purchase requirement - First quarter = 45000 + 160000 - 40000 = 165000 pounds
Answer:
$1,280,000
Explanation:
We know that
Debt to equity ratio = Debt ÷ total equity
0.6 = $360,000 + $120,000 ÷ total equity
0.6 = $480,000 ÷ total equity
So, the total equity = $800,000
In the balance sheet, the assets, liabilities, and stockholder equity is recorded. In this the accounting equation is used which is shown below:
Total assets = Total liabilities + stockholder equity
= $480,000 + $800,000
= $1,280,000
Answer:
journal entry are given below
Explanation:
given data
amount of interest = $150
solution
we know that as June 30 the interest earn company bank reconciliation is
$150
Therefore, it should be a cash debit and interest income should be deposited in the account as
journal entry are as June 30
Cash A/c $150 Dr.
To Interest revenue $150
record the interest revenue earned