Answer: 0.2551
Step-by-step explanation:
Given : The temperature reading from a thermocouple placed in a constant-temperature medium is normally distributed with mean μ, the actual temperature of the medium, and standard deviation σ.
Significance level : 
The critical z-value for 95% confidence :
(1)
Since ,
(where x be any random variable that represents the temperature reading from a thermocouple.)
Then, from (1)
(2)
Also, all readings are within 0.5° of μ,
i.e. 
i.e.
[From (2)]
i.e.
i.e.
The required standard deviation : 
The answer is: 
The explanation is shown below:
1. Cynthia rounds the number, which is identified as
, to one decimal place and the result is 6.3.
2. Based on this, we know that
could have been between 6.25 and 6.35. Therefore, the error interval for
is given by:

Where
indicates that the value 6.25 is included and
indicates that the value 6.35 is not included (Because if
had been exactly 6.35, Cynthia would round up to 6.4).
area for the hexagon = 1/2*p*a
p = perimeter = 18*6=108
a = apothem = 15.59
108*15.59 = 1683.72/2 = 841.86 sq units
Area of rectangle = 18 x 21 = 378
841.86-378 = 463.86 rounded to 464 square units
Answer:
b. Divide the quantity of output by the number of hours worked.
Step-by-step explanation:
<em>Since the ratio of the number of output to the number of hours worked shows the productivity. </em>
Thus, option (b) is correct.
Productivity is used to converting inputs into useful output. It measures the efficiency of a person, system, machine, factory, etc.
For Example: The employee who works less hours and assembled more radios has more productivity, that employee knows how to utilize time.
Answer:
-789.6
Step-by-step explanation:
I don't know if this is right