Answer:
The correct answer is option (A) $42.00
Explanation:
Solution
Given that:
The established rate is given as = 100,000/40,000
= $2.5 per hour
Thus
The cost of the job is shown is shown below:
The direct material = $5,000
The direct labor = $2400
Then
The manufacturing overheard is = 400 * 2.5 = $1,000
So,
The total cost is = $5,000 + $2400 + $1000 = $8,400
To get our unit cost,
Unit cost = $8400/200 = $42.00
It is important to know that, the number of labor hours used in jobs = Total labor cost/Rate per hour
=2,400/6 = 400 hours
Answer:
a. The chef should report her income from cooking classes held at her apartment.
b. the chef should continue and try to expand her cooking classes with reporting her income.
c. started earning and try to secure the license to get a job.
Explanation:
The young chef who got graduated from Cuba should try to secure a license first in order to secure a good job. The chef was unable to find a job and so she started cooking classes at her home. The income was unreported as she did not had license so she is unable to report her income to the government.
Answer:
The correct answer is the option C: the product is now relatively more expensive than it was before.
Explanation:
To begin with, the <em>substitution effect</em> is the term that, in economics, refers to the situation where a products or services increase or decrease its value in comparison with other and therefore it causes a substitution from the consumer regarding that change in the price.
Secondly, in the case where a product increases its price the substitution effect will cause that the consumer decides to purchase other products due to the fact that the first product is now relatively more expensive than it was before and therefore a substitution of the good takes place.
Answer:
PLANNING
Explanation:
Planning is the management function and process of thinking about the activities required to achieve a desired goal.
It is the first and foremost activity to achieve desired organizational results.
It involves the creation and maintenance of a plan, such that if the plan is followed, organizations can achieve their goals
Planning is also a management process, concerned with goal definition for a company's future direction and determines the resources to achieve such goals. To achieve goals, managers may develop plans, such as a business plan, sales plan or a marketing plan
Answer:
(a)
Dr Cash $10,032.30
Cr Cash Over and Short$74.90
Cr Sales Revenue $10,107.2
(b)
Dr Cash $10,148.54
CrSales Revenue$10,107.2
Cr Cash Over and Short$41.34
Explanation:
Kingbird Industries
(a)
Dr Cash $10,032.30
Cr Cash Over and Short$74.90
Cr Sales Revenue $10,107.2
($10,032.30+$74.90)
(b)
Dr Cash $10,148.54
(10,107.2+$41.34)
CrSales Revenue$10,107.2
Cr Cash Over and Short$41.34