Answer:
Present Value = $290.20
Explanation:
The present value of a future payment can be calculated with the following formula:
PV = FV / (1 + i)N
Where i is the annual interest rate or discount rate, and t is the number of years until the payment will be received.
PV = Present Value = ?
FV = Payment = $4,400
i = 8.3% = 0.083
N = 20 - 6 = 14
PV = $4400 / (1 + 0.083)(20 - 6)
PV = $4400 / (1.083 * 14)
PV = $4400 / 15.162
PV = $290.1992
Present Value = $290.20 (Approximated)
Answer:
The correct answer is A. the secondary market; prospectus.
Explanation:
The financial market is a component of the main capital goods market in which securities and securities that already have an offer in the main market are traded. Depending on the situation described, the potential buyer may choose to buy the traded shares that are on the secondary market, but for this it is necessary to evaluate the financial results described by the company in order to reinforce or reject their idea.
Answer:
The correct answer is The owners themselves.
Explanation:
The Coase Theorem points out that if property rights are well defined and transaction costs are zero, the negotiation between the parties will lead us to an optimal point of allocation in the market.
According to Coase's theorem, when the parties can negotiate freely and without major costs, it does not really matter which part initially has the right of ownership since in the end it will remain in the hands of those who value it most. The final result of the negotiation will lead us to an optimal allocation of resources.
Property rights indicate who owns or has permission to do something.
Answer:
$125,000
Explanation:
Given the following resorted data from the question:
Spot Rate Forward Rate for
March 16, 2020 Delivery
November 16, 2019 $1.250 $ 1.248
December 31, 2019 1.260 1.255
March 16, 2020 1.265 1.265
The applicable rate to use to calculate the amount the company will report sales revenue on its 2019 income statement is the spot rate ruling on the date the company made the sale to the customer in Germany, i.e. $1.250 on November 16, 2019.
Therefore, we have:
Sales revenue = €100,000 * $1.250 = $125,000.
Therefore, the amount the company will report sales revenue on its 2019 income statement is $125,000.
Had to look for the options and here is my answer. The term that best fits the blank is "GLORY TALES". This is taken from "Standing Stone" that was written by Phil J. Harrison and this was discussed in the lectures. Hope this answers your question.