Complete Question:
Baldwin's workforce complement (number of employees) will grow by 10% next year. Baldwin spends the same amount extra above the $1,000 recruiting base, which is $694 per employee. Complement/work force was 434 and New Hires were 67 for last year. What will they spend this year on recruiting this year?
Answer: $84,700
<u>Explanation:</u>
Total employees = 434 + 67 = 501
As mentioned in the question that Baldwin's workforce will increase by 10%.
Hence, existing employees x 110% = 501 x 110% = 551 (Ignore the decimal as employees cannot be in decimal) Increase of 50 employees
Baldwin will spend $694 + $1,000 = $1,694
Therefore, for 50 employees he would spend $1,694
Baldwin would spend a total of (50 x $1,694) = $ 84,700
Answer:
14.78%
Explanation:
Drew's total investment = $23 x 100 = $2,300
during the year he received 4 dividend payments = 4 x 100 shares x $0.35 per share = $140
since the stock price increased, Drew's investment is now worth $2,500
if Drew was to sell his stocks, he would earn $200 + the $140 received as dividends = $340
Drew's annual return = $340 / $2,300 = 14.78%
Dividend Yield ratio is calculated as percentage by dividing the Dividend per share by Market price per share. The formula for the Dividend Yield ratio is as follow:
Dividend Yield = Dividend per share / Market Price per share
We are given:
Dividend per share =$1.60
Market Price per share =$48
Hence, Dividend Yield = 1.60 /48 = 0.033 = 3.3%
Answer:
B. $.78
Explanation:
Shares are units of ownership of a company that is sold to investors in order to get funds needed to run operations and other business needs.
The investors receive a payment on their shares form the profit made by the business. This is called dividend.
In the given instance Triad common stock is selling for $27.80 a share with dividend yield of 2.8 percent.
To get the dividend amount multiply share price by the dividend percentage.
Dividend = 0.028 * 27.80 ~ $0.78
Answer:
Safety and Security
Explanation:
Blow drying your hair over the tub isn't safe