Wheel A will travel a distance of approximately 9 in more than wheel B in one rotation.
<u>Explanation:</u>
Given:
Diameter of wheel A, d₁ = 25.4 in
Radius of wheel A, r₁ = 12.7 in
Diameter of wheel B = 22.5 in
Radius of Wheel B, d₂ = 11.25 in
Distance travelled by A = ?
In one rotation, the distance travelled by a wheel is equal to its circumference.
Circumference of a wheel = 2πr
Circumference of wheel A = 2πr₁
= 2 X 3.14 X 12.7 in
= 80 in
Circumference of wheel B = 2πr₂
= 2 X 3.14 X 11.25 in
= 71 in
Therefore, wheel A will travel a distance of approximately 9 (80 - 71 in) in more than wheel B in one rotation.
Answer: 
Step-by-step explanation:
Given: The total time taken by Evan to mow the 3 lawns = 
Time taken by Evan to mow the first lawn =
Time taken by Evan to mow the second lawn =
Now,Time taken by Evan to mow the third lawn =
⇒Time taken by Evan to mow the third lawn =
⇒Time taken by Evan to mow the third lawn =
Hence, the time taken by Evan to mow the third lawn = 
1.5kg is 1500 grams.
Maria uses 50g a day, so to know how many days takes eating the whole packet just divide 1500 by 50.
Answer:
B
Step-by-step explanation:
2/7 I Hope i helped