Answer:
a. Price Elasticity of Demand = 6 (elastic)
b. Price Elasticity of Demand = 2.5 (elastic)
C. Price Elasticity of Demand = 1.3 (elastic)
d. Price Elasticity of Demand = 0.75 (inelastic)
Explanation:
Price elasticity of demand = % change in quantity demanded divided % change in price.
% change in Qty demanded = [(Q2 minus Q1) all divided by Q1 ] *100%
% change in Price = [(P2 minus P1) all divided by P1 ] *100%
a. % change in Qty demanded = [(20 - 10)/10 x 100%] = 100%
% change in Price = [(25 - 30)/30 x 100%] = -16.67%
Price Elasticity of Demand = 100% / -16.67% = 6
<em>This implies the product is very elastic being very far from 1. And this is obvious considering that only a 16.67% drop in price resulted in a 100% increase in Volume</em>
<em />
b. % change in Qty demanded = [(30 - 20)/20 x 100%] = 50%
% change in Price = [(20 - 25)/25 x 100%] = -20%
Price Elasticity of Demand = 50% / -20% = 2.5
<em>This implies the product is very elastic being very far from 1. And this is obvious considering that only a 20% drop in price resulted in a 50% increase in Volume</em>
<em />
c. % change in Qty demanded = [(40 - 30)/30 x 100%] = 33.3%
% change in Price = [(15 - 20)/20 x 100%] = -25%
Price Elasticity of Demand = 33.3% / -25% = 1.3
<em>This implies the product is elastic being over 1. And this is obvious considering that only a 25% drop in price resulted in a 33.3% increase in Volume</em>
<em />
d. % change in Qty demanded = [(50 - 40)/40 x 100%] = 25%
% change in Price = [(10 - 15)/15 x 100%] = -33.3%
Price Elasticity of Demand = 25% / -33.3% = 0.75
<em>This implies the product is inelastic being less than 1. And this is obvious considering that a 33.3% drop in price resulted in only a 25% increase in Volume</em>