Explanation:Given data:
Yearly lease from the company = $300/weekly +$.50 for every driven mile.
Annual insurance = $50/weekly.
Customer offer = $600 for a week ( 100 gallons of fuel in the truck inclusive).
Customer pays and additional $.50 for mile driven above 500.
Solution:
Cost of fuel in the truck
= 100 * $3.25
= $325.
Insurance cost = $50.
Total cost = $375.
Customer offer – total cost
= $600 – $375.
= $225.
1.The proposal should be accepted because even after deductions of the cost of running the truck, you are still left with $225 which doesn’t include the cost the customer would incite for driving above 500 miles.
2.No, as that would only have a little effect on the cost of running the truck. So my answer would still be same.
Answer:
c. $161,400
Explanation:
The computation of the cash collections for December month is shown below:
Cash sales
= $160,000 × 30%
= $48,000
Credit sales
For same month = $160,000 × 50% × 70% = $56,000
For one month = $180,000 × 30% × 70% = $37,800
For second month = $140,000 × 20% × 70% = $19,600
So, the total cash collections is
= $48,000 + $56,000 + $37,800 + $19,600
= $161,400
Answer:
Selective Perception
Explanation:
According to my research on studies conducted by various sociologists, I can say that based on the information provided within the question the manager is exercising Selective Perception. In the context of sociology, Selective Perspective is when an individual decides to not notice certain aspects or traits that cause emotional discomfort and instead focus on the ones that go with our beliefs. Which is what the manager is doing by focusing only on the fact that the salesperson is generating more contracts which is good for the company.
I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.
Answer:
c. A budget based on 49,000 units
Explanation:
Static budget is for 45,000 units,
Further with the information budget prepared with closest activity level, is the budget for 49,000 units as actual production is 50,000 units,
Therefore the actual comparison and analysis shall be based on this budget of 49,000 units as this is relatively most accurate and near by cost for each units produced.
Correct option is
c. A budget based on 49,000 units
Answer and Explanation:
1. Business implication: if there are no trade barriers, it would enable them get better raw materials for their business and increase customer base
Legal anti trust implication: lobbying is illegal in some countries
2. Business implication: this would attract more manufacturers who were not previously members of the association which would in turn promote the goals of the association in improving trade amongst the manufacturers
Legal anti trust implication: associatio may be exposed to legal examination, example increased regulations
3 business implications:sales territories would invariably create a safe and secure investment for manufacturers such that there is less cost of marketing and campaigning as consumers are guaranteed
Legal implications: this is against anti trust laws and goes against free trade policies and illegal monopoly
4 business implications: boycotting this supplier could create an alternative source of raw materials which wouldn't be as efficient and even cost more
Legal implications: boycotting a large supplier such as this who might have a political backing might bring political retaliations from the supplier's political proxies who might create other regulations in the supplier's favour