Answer:
The distance between the two playing pieces is of 6.4 units.
Step-by-step explanation:
Suppose we have two points:


The distance between these points is:

Distance between:
A(-2,3) and B(3,-1)

The distance between the two playing pieces is of 6.4 units.
First identify what each variable means. since X is the amount of hours he works, and he makes $6.50 an hour, you know you need to multiply those two numbers together creating the 6.50x. You also know Y is his total sales, and he earns 4% of Y. To find 4% of Y you need to turn the percent into a decimal, and to do this you move the decimal two spaces to the left. Since 4 is a whole number, the decimal is after the 4 so you get .04 as your decimal. Then youd multiply .04 by Y getting .04y. Lastly you add 6.50x + .04y to get E, mikes total earnings. So your final equation is
6.50x + .04y = e
Hope this all makes sense
The answer to this question would be: 5 second
In this question, you are given the initial distance (300ft), car velocity(48ft/s) and the final distance(60ft). You are also given the equation to calculating the distance, so this question should be easier. The question is when the time where the distance is 60 ft. So the answer would be:
distance= 300-48t
60 = 300ft- 48t
48t= 300- 60=240
t= 5
we are given
The pump can generate a pressure of 2.3x107 pa
so,

a radius of 0.041 m
so,

a stroke lasting 29 s, the piston moves 0.57 m
so,


Firstly, we will find area



now, we can use power formula

F=pA
W=Fh
so, W=pAh
we can plug it

now, we can plug values

now, we can simplify it
Power=2386.92414 watt.........Answer