Answer: $ 4,515
Step-by-step explanation:
The cost of the car she wanted to buy = $35,550
Her savings = $20,700
That means she needs( $35,550 - $20,700) more in order for her to buy the car.
Amount borrowed from the finance company = $35,550 - $20,700
= $ 14,850
Since she now owes the financial company a total of $19,365, then the interest accrued by the loan she borrowed is given by:
$19,365 - $ 14,850
= $4,515
Answer:
$1.65
Step-by-step explanation:
The total purchase can be described by ...
4(2h +1.25) = 18.20 . . . . where h is the price of a hot dog
8h = 13.20 . . . . . . . . . . . subtract 5.00
h = 1.65 . . . . . divide by 8
The price of a hot dog was $1.65.
Jim’s statement is correct for all numbers greater than or equal to 0. It does not work for negative numbers. For example, the floor of –3.5 is –4, where –4 is not equal to –3, the number before the decimal point. Hope this helps!
Thanks!
-Charlie
Answer:
d 1.67% thats the answer
Step-by-step explanation:
Since my answer was deleted here it is:
The variable x represents the cost per pound of meat.
The variable y represents the cost per pound of cheese.
The deli charges $4.50 for a pound of meat.
Have a great day! (this is late but for anyone else who needs it)