True - The tomato exhibits characteristics of a perfectly competitive market. Firstly, it is made up of many buyers and sellers. Secondly, all firms that partake in the trade do not control the market. Instead, they are price takers. As such, they sell tomatoes according to the prevailing market prices per unit of tomatoes. All firms also have a relatively small market share.
Answer:
<em><u>The manufacturer of the toaster would argue from the point of view of the warranty offered for the toaster.</u></em> In most electronic products, the manufacturer offers warranty ranging from 1 year to 5 years.
<em>For the toaster to have worked for more than 20 years without any problem shows that it was a good product. And, the warranty must have expired hence the need not to be held responsible for whatever happened to it.</em>
Explanation:
Answer:
A deposit of 36,922.02 dollars will be equivalent to the series of emergencies deposits of 2,000 starting today.
Explanation:
we need to know the future value of the emergencies deposit and then, calculate which lump sum can generate the same amount. As the deposit are done at the beginning It will be an annuity-due:
C 2,000
time 36 (3 years x 12 months per year)
rate 0.045
FV $180,082.6885
Now we calculate the lump sum which yield this amount as well:
Maturity $180,082.6885
time 36.00
rate 0.045
PV 36,922.02
Answer:
Instructions are listed below.
Explanation:
Giving the following information:
1 Pound T-bone:
Selling price ($7.95 per pound) $ 7.95
Joint costs= $3.80
Profit per pound $ 4.15
Further process:
It costs $0.55 to further process one T-bone steak.
6-ounce filet mignon and one 8-ounce New York cut.
The filet mignon can be sold for $12.00 per pound, and the New York cut can be sold for $8.80 per pound.
A) Filet mignon: $12.00 pound
1 ounce= 16 ounce
0.375= 6 ounce
Price= 0.375*12= $4.5
New York cut= $8.80 a pound
Price= 0.5*8.80= $4.4
Sales= 4.5+4.4= $8.9
Costs= 3.80 + 0.55= 4.35
Profit= $4.55
B) It is more profitable to further process the T-bone stake by $0.40.
Answer:
$31,584
Explanation:
Pouch Corporation
Direct Labor Budget June July Total
Required production in units
2,100 1,900
Direct labor-hours per unit
0.84 0.84
Total direct labor-hours needed
1,764 1,596
Direct labor cost per hour
$9.40 $9.40
Total direct labor cost
$16,581.60 $15,002.40 $31,584
Required production in units×Direct labor-hours per unit =Total direct labor-hours needed
Total direct labor-hours needed×Direct labor cost per hour =Total direct labor cost
$16,581.60 + $15,002.40 = $31,584