For this case we have the following equation:

Where,
w: The weight of a spring in pounds
E: the energy stored by the spring in joules.
Substituting values we have:

Making the corresponding calculation:
Answer:
the approximate weight of the spring in pounds is:
Answer:
The dimensions that minimize the amount of cardboard used is
x = 31 cm , y = 34 cm & Z = 15.54 cm
Step-by-step explanation:
Volume of the cardboard = 16,384 
The function that represents the area of the cardboard without a lid is given by
------ (1)
Volume of the cardboard with sides x, y & z is


Put this value of z in equation (1) we get


Differentiate above equation with respect to x & y we get


Take 

------ (2)
------- (3)
By solving equation (2) & (3) we get

x = 31 cm
From equation 2

y = 32768 (
)
y = 34 cm


Z = 15.54 cm
Thus the dimensions that minimize the amount of cardboard used is
x = 31 cm , y = 34 cm & Z = 15.54 cm
Let a set of

elements.
We can find

(factorial) of the

element.
However, combination of the element lead to less than

possibilities.
(combining like adding or multiplying)
So the proposition is false.
Seems to be that the limit to compute is

Consider an arbitrary line through the origin

, so that we rewrite the above as

The value of the limit then depends on the slope

of the line chosen, which means the limit is path-dependent and thus does not exist.
The difference of finish times has a mean of
μ = 105 -98 = 7 . . . . minutes
and a variance of
σ² = 10² +15² = 325 . . . . minutes²
Using a probability calculator, we find the probability to be
p(-5 < x < 5) ≈ 0.2030