We know that
the radius is 65 ft
circumference of a circle=2*pi*r
for r=65 ft
circumference of a circle=2*pi*65-----> 130*pi ft
if 2*pi (full circle) has a length of----------------> 130*pi ft
x------------------------------------------> 92 ft
x=92*2*pi/(130*pi)----------> x=1.4154 radians-------> x=1.42 radians
the answer is
1.42 radians
3952/13 is 304 pounds at the cost of 13 dollars each fish is 152 pounds
Answer:
112°
Step-by-step explanation:
Given that the diagonals of trapezoid RSTU are congruent, it is an Isosceles Trapezoid.
One of the properties of an Isosceles Trapezoid is that the base angles are equal.
Therefore if the measure of angle S=112°, the measure of Angle U will also be 112°.
The situation will be represented by linear equation, this is given by:
y=ax+b
where:
a=slope=rate
b=y-intercept
from our situation:
a=-1/20
b=5 ft
thus the equation modeling the situation will be:
y=-1/20x+5
Answer: y=-1/20x+5
15 x .30 = 4.50 discount 15-4.50= 10.50
10.50 x .40 = 4.20
Final cost of shirt 10.50-4.20 = $6.30