x= A ticket
y=b ticket
x+y=500
10x+60y=6000
-------------------
10x+60y=6000
- x+y=500 (*10) ---> 10x+10y=5000
-------------------
10x+60y=6000
- 10x+10y=5000
-------------------
50y=1000
y=1000/50
y=20
b ticket =20
x+y=500
x+20=500
x=500-20
x=480
a ticket=480
answer is the last option ,
To find the specification limit such that only 0.5% of the bulbs will not exceed this limit we proceed as follows;
From the z-table, a z-score of -2.57 cuts off 0.005 in the left tail; given the formula for z-score
(x-μ)/σ
we shall have:
(x-5000)/50=-2.57
solving for x we get:
x-5000=-128.5
x=-128.5+5000
x=4871.50
We are given that 76 persons can complete the job in 42 days.
We need to find the number of days will 56 persons do the same job.
Let us assume that in x number of days will 56 persons do the same job.
Number of days taken by 1 person to complete same work = 76 × 42 =3192 days.
56 person will take =
= 57.
<h3>
Therefore, 57 days will 56 persons do the same job.</h3>
Answer:
X=40 degrees
Step-by-step explanation:
Having trouble with RSM?
Use the formula A = p( 1 + x)^n.
A = 1831.84(1 + 0.14)^6
You can finish.