Answer:
Maxwell world consider choice equal to $310000
Explanation:
given data
accept a salary = $60,000
salary = $25,000
bonus = 20% of net income
to find out
amount of income would be necessary so that Maxwell would consider
solution
we get here income by bonus that is express as
bonus = 2 ( income - bonus - salary ) ..............1
3500 = 2 ( income - ( 0.2 × 35000 ) - ( 0.2 × (75000 + 35000) )
solve it we get
income = $310000
so Maxwell world consider choice equal to $310000
Answer: The advantage of the basic earning power ratio (BEP) over the return on total assets for judging a company's operating efficiency is that the BEP does not reflect the effects of debt and taxes
Explanation:
a. This is correct.
The advantage of basic earning power ratio over the return on the total assets for judging a firm's operating efficiency is that the basic earning power does not reflect effects of debt and taxes.
b. This is incorrect.
Only the price/earnings ratio of the company will tell us nothing about a company. When we compare the price/earnings of a company with the peers, we would know whether such company is under valued, or over valued or maybe fairly valued.
c. This is incorrect.
The total assets is made up of total liabilities plus the shareholders equity, when other things are held constant, less debt simply means less liabilities. To balance both sides, the total assets should reduce as the shareholder's equity is constant. When total assets decreases, the return on the assets will increase.
d. This is incorrect.
We can reach a conclusion on which firm is better managed based on the facts given. The debt ratio is the total liabilities divided by total assets, and a lower ratio is known to be good in comparison to a higher ratio. Similarly, the profit margin is the profit divided by the sales, and low profit margin shows high expenses and also a need for the management to decrease the expense.
Answer:
- <u><em>No, he will not have enough money to buy his delivery truck at the end of 6 years.</em></u>
Explanation:
To find how much<em> money Earl Mille</em>r, <em>owner of Papa Gino's franchise</em>, will have in <em>6 years</em>, you must calculate the value of the <em>$20,000</em> that he <em>invests</em> at the <em>5% compounded semiannually:</em>
- Semianual compounded interest: 5% / 2 = 0.05/2 = 0.025
Equation:
Where r/n was already calculated: r/n = 0.05/2 = 0.025; and t is the number of years: 6.

Hence the value of the money invested is less than the value of the truck, and <em>he will not have enough money to buy his delivery truck at the end of 6 years.</em>
Available Options are:
A. Investors' allowable investment depends on the accredited or non-accredited status.
B. Investors may invest a combined $50 million within a 12-month period.
C. Investors may invest no more than $1 million combined for the first year of the business.
Answer:
Option C. Investors may invest no more than $1 million combined for the first year of the business.
Explanation:
The non-accredited investors do not invest more than $1 million for first year. Furthermore, for Investor it also imposes investment in current business conditions which says that Investor can invest in its business with greater of:
1. $2000
2. Or the lesser of (If the net worth of Wendy is less than $100,000)
- 5% of its total income for the year
- Net worth
There is also an option which is available if the net worth of Investor exceeds above $100,000 then he can invest up to lesser of 10% of his income or net worth, otherwise he will have to follow the above conditions.
Here, it also has an upper limit, which means that the investor can not invest more than $100,000 in the subsequent year, whatever the level of net worth or income he had for the year.
This means the non-accredited investor can not invest more than $1 million.
Answer:
The correct answer is C
Explanation:
A brand named Maybelline released an ad for the product of age minimizing makeup and offering the readers the $1 off coupon, so in terms of the communication, the source is the term which is described as the person or the reader who use the service or the product.
Therefore, the source of the ad is the readers who redeem the coupon featuring off $1 on the product.