Answer:
400
Step-by-step explanation:
assumption = in each 60 bees group there will be 15 bee from the first day
what's up
Seek understand, to be understood!
To get the answer we need the formula or source.
The question in another way if 4cm=1.2km, what is the 10cm=--------
first, you have to use the crisscross.
4cm=1.2km
10cm= x it is variable
then, 4xx= 1.2kmx10cm
4x=12km
4x/4= 12/4
x=3km
$34.60 rounds to $35
$24.99 rounds to $25
$527.85 rounds to $528
Now add the rounded numbers together:
$35
$25
$528
————-
$588.00 (estimated monthly expenses)
Answer:
The tank will empty in 4 hours.
Step-by-step explanation:
Since a barrel contains 56 liters of kerosene, and it has two taps, one tap that draws 500 ml every 6 minutes and after first 5 liters are drawn from the barrel, the second tap also starts, and it draws 1 liter in every 5 minutes, to determine how many hours will be taken in all to empty the tank, the following calculation must be performed:
0.5 x X = 5
X = 5 / 0.5
X = 10
10 x 6 = 60
1 hour = 51 liters
1 hour 30 minutes = 51 - (1 x 6) - (0.5 x 5) = 42.5
2 hours = 42.5 - (1 x 6) - (0.5 x 5) = 34
2 hours 30 minutes = 34 - (1 x 6) - (0.5 x 5) = 25.5
3 hours = 25.5 - (1 x 6) - (0.5 x 5) = 17
3 hours 30 minutes = 17 - (1 x 6) - (0.5 x 5) = 8.5
4 hours = 8.5 - (1 x 6) - (0.5 x 5) = 0
Therefore, the tank will empty in 4 hours.
90The information that you'd need in determining sample size when the standard deviation is unknown is:
z-value for the given level of confidence ⇒ The level of confidence is 90% and the z-value by convention is 1.645
The margin error (E) = 4%
The proportion of the population that you'd expect to vote for Yi. If this information isn't provided, use 50%. We call this value, p, the probability of success.
The probability of not success is q = 1 - 0.5 = 0.5
STEP 1:
Half the margin error = 0.04 ÷ 2 = 0.02
STEP 2:
Multiply the probability of success by the probability of fail = 0.5 × 0.5 = 0.25
STEP 3:
Divide z-score by half of E = 1.645 ÷ 0.02 = 82.25
Then square the answer = 82.25² = 6765 rounded to the nearest integer)
STEP 4:
Multiply the answer from STEP 2 by the answer from STEP 4
0.25 × 6765 = 1691 (rounded to the nearest integer)
Answer: Minimum Sample Size is 1691