Cost of 6 days climbing = $10 * 6 = $60
Cost of one pair of shoes = $84
Total cost = $169
So, cost of one harness = $169 - $(84+60)
harness = $169 - $144 = $25
So, your final answer is $25
Answer:
B. 1.2×10^-3 mm
Step-by-step explanation:
What constitutes an "appropriate" unit depends on the use of the number. Since we're not told of any particular use, we might choose the smallest of the available units: mm.
1.2×10^-3 mm
_____
<em>Additional comment</em>
The most appropriate unit would be the one that eliminates the power-of-ten multiplier:
= 1.2 µm
Answer:
19219.48
Step-by-step explanation:
16540x0.162+16540
Complete Question:
Suppose a local vendor charges $2 per hot dog and that the number of hot dogs sold per hour is given by
, where is the number of hours since 10 AM:
a) Find an expression for the revenue per hour as a function of x, R(x)
b) Find and simplify, R(x(t))
Answer:
a) R(x) = 2x
b) 
Step-by-step explanation:
a) This is a very trivial exercise.

The number of hot dogs sold per hour is given by x
Charge per hot dog = $2
An expression of revenue per hour,R, as a function of the number of hot dogs sold per hour, x, is therefore: R(x) = 2x
b) 
R(x(t)) = 2(x(t))
