The score of 96 is 2 standard deviations above the mean score. Using the empirical rule for a normal distribution, the probability of a score above 96 is 0.0235.
Therefore the number of students scoring above 96 is given by:
19+4n is the answer and i m sure
We can set up a proportion.
88% = 0.88
44/0.88 = x/1
Cross multiply:
0.88x = 44
Divide 0.88 to both sides:
x = 50
So your cell phone can hold 50 messages.
This in standard form is -28x + 10.
To get the correct answer to this question, you just need to divide 20% by 0.05% in order to get the answer, how many times a manual filer is more likely to make an error than an electronic file.
20: 0.05 = 400
The answer is C. 400 times more likely.