Given:
50,000 salary
6,000 401K plan contribution of the employee
25% of employee's contribution is the 401K plan contribution of the employer.
6,000 x 25% = 1,500 employer's contribution
6,000 + 1,500 = 7,500
The total amount that was contributed to Jose's 401K plan last year was 7,500.
Answer:
Step-by-step explanation:
Q1: 479 001 600 ways
Explanation:
You have 12 people, 12 seats, ¹²P₁₂ ways in arranging them, or essentially 12! ways
Q2: 1 036 800 ways
Explanation:
Let's break it up into two cases.
Case 1: BGBGBGBGBGBG
Case 2:GBGBGBGBGBGB
Let's deal with case 1, because case 2 will pop out. There are ⁶P₆ ways in sorting out the boys and ⁶P₆ ways in sorting out the girls, so for case 1, we'd have (⁶P₆)² ways in sorting out boys and girls in case 1.
This is exactly the same in case 2, so it'd be (⁶P₆)² ways in sorting out girls and boys in case 2.
So, (⁶P₆)² + (⁶P₆)² ways = 1 036 800 ways if they alternate
Answer:
this is the answer 25
Step-by-step explanation:
i guessed
t N.
In the figure shown below
Answer:
A horizontal line segment M K intersects with line segment J L at their midpoint N.
∠J N M =(5x+2)°
∠ LN M=3( x+ 14)°
So, ∠J N M + ∠ LN M =180°[ These two angles form linear pair.Angles forming linear pair are supplementary.]
⇒5 x+ 2+ 3 (x+ 14) =180 [ By Substitution]
⇒ 5 x+2 +3 x+42°= 180°
⇒ 8 x=180°-44°
⇒8 x= 136°
⇒x= 136°÷8
⇒x=17°
So, ∠J N M =5×17 +2=87°
∠ LN M= 3×(17 +14)=3×31=93
∠J N M =∠K N L [Vertically opposite angles]
∠K N L=87°