Answer:
Consider the following calculations
Explanation:
EBIT - Interest + Dividend Income ( 1 - 0.7) = EBT
$ 14.000.000 - $ 1.750.000 + $ 1.000.000 * 0.3 = $ 12.550.000
Base taxes for $ 10000000 = $ 3400000
( $ 12550000 - $ 10000000 ) *0.35 = $ 892500
$ 3400000 + $ 892500 = $ 4292500 in total taxes due
Answer:
Greg’s capital gain on the apartment = $590,000
Explanation:
Purchase Cost = $100,000
Improvements = $300,000
Total Initial cost = Purchase Cost + Improvements
Total Initial cost = $100,000 + $300,000
Total Initial cost = $400,000
Depreciation for 20 Years = Depreciation per annum * 20
= $2,500 * 20
= $50,000
Net Book value after 20 Years = Initial cost - Depreciation for 20 Years
= $400,000 - $50,000
= $350,000
Capital Gain = Net Sale - Net Book Value
When Net Sale = Sale Price - Commission
= $1,000,000 - $ 60,000
= $940,000
Hence, Capital Gain = Net Sale - Net Book Value
Capital Gain = $940,000 - $350,000
Capital Gain = $590,000
Answer:
the transaction record as given below
Explanation:
given data
sold merchandise = $3,200
terms n/30
sales tax percentage = 6%
solution
as here with 6% sale tax payable is
sale tax payable = 6% of 3,200 = $192
and account Receivable will be $192 + $3200 = $3392
so
we get here the transaction record that is as
date title Dr. Cr.
25-Mar Accounts Receivable 3392
Sale 3200
Sales tax payable 192
25-Mar Cost of goods sold
Inventory
To find highly skilled workers who are specialized
Answer:
$125,000
Explanation:
Given the following resorted data from the question:
Spot Rate Forward Rate for
March 16, 2020 Delivery
November 16, 2019 $1.250 $ 1.248
December 31, 2019 1.260 1.255
March 16, 2020 1.265 1.265
The applicable rate to use to calculate the amount the company will report sales revenue on its 2019 income statement is the spot rate ruling on the date the company made the sale to the customer in Germany, i.e. $1.250 on November 16, 2019.
Therefore, we have:
Sales revenue = €100,000 * $1.250 = $125,000.
Therefore, the amount the company will report sales revenue on its 2019 income statement is $125,000.