Answer:
More than $1500 price per car per month has to be dropped.
Explanation:
Given:
price per car = $20,000
car sale per month = 40
rate of increase in demand = 3
Solution:
Revenue R = Price × Quantity = P * Q
From the above given data
P = 20,000
Q = 40
R = P*Q
dQ/dt = 3
We have to find the rate at which the price is to be dropped before monthly revenue starts to drop.
R = P*Q
dR/dt = (dP/dt)Q + P(dQ/dt)
= (dP/dt) 40 + 20,000*3 < 0
= (dP/dt) 40 < 60,000
= dP/dt < 60000/40
= dP/dt < 1,500
Hence the price has to be dropped more than $1,500 before monthly revenue starts to drop.
Answer:
0.00573
Explanation:
Cost of the bond today = $99.43
Value of bond at end of year = $100
Difference = $100 - $99.43 = $0.57
This $0.57 represents earnings on such bond value, that is yield on the bond.
Thus, yearly yield = $0.57/$99.43 = 0.00573
This value represents the discount rate of 1 year on $100 that is for which present value $99.43.
Final Answer
0.00573
Answer:
$9,240 loss recognized
$43,000 basis
Explanation:
Tax basis of share purchase is the cost of share together with any tax related to this purchase.
Mr. Slake's loss recognized on the February 13 sale is $9,240 = total cost of 1,580 share purchased in the past - total amount collected from sales of these share = $49,240 - $40,000 = $9,240
His tax basis in purchase of 1,600 shares on Mar 2 is $43,000, the total cost he paid to acquire 1,600 shares
Answer:
The correct answer is (B)
Explanation:
Companies use different financing methods to fund their investment projects. Some companies use more debt and some offer their share. When a company increase its debt ratio it means that in future the company roe will increase, because equity shrinks. Return on equity of a company increase with respect to return on assets. Overall, more debt ratio will increase positive roe.
Answer and Explanation:
Before settling on a choice about lessening the inflation rate in a nation, one must realize that expansion causes an expansion in costs in all sections of economy. Additionally, the swelling rate is significant. Higher inflation rate implies there is much more cash available and the other way around. Joblessness rate in the nation is significant too. Higher joblessness rate implies lower pay rates and the other way around. As per organic market law it implies that there are
A great deal of potential workers available and low interest for them. Hence, they will be offered lower pay rates. From given definitions we can deduct what is the connection among expansion and joblessness rate and will the decline of inflation rate result with positive or negative impact on the joblessness. It is imperative to realize that higher joblessness rate accompanies low expansion rate. For lower joblessness rate, higher swelling rate must be endured.